Drenaż limfatyczny
i inne rodzaje masażu manualnego
Są to usługi świadczone przez specjalistów współpracujących z naszym ośrodkiem, dlatego ich wykonanie uzależniamy od aktualnej dostępności fizjoterapeuty wykonującego zebiegi
Manualny drenaż limfatyczny oraz inne rodzaje masażu wywodzące się z masażu klasycznego wykonywane są przez wyspecjalizowany personel w odpowiednio wyposażonych gabinetech.
Czas trwania masażu wynosi do 60 min
Cena zabiegu waha się w granicach 120 - 180 zł.
UWAGA: Pacjentom korzystającym z masaży w seriach oferowane są wysokie rabat nawet do 25% na wszystkie zabiegi w tej serii.
Celem drenażu limfatycznego jest wspomaganie przenikania limfy do naczyń, a także przyspieszenie krążenia i odpływu limfy do układu krwionośnego.
Masaż limfatyczny jest formą oddziaływania na organizm człowieka bodźcami mechanicznymi w postaci ucisków na tkanki, w formie przesuwającej, przepychającej, wyciskającej lub tłoczącej w celu usprawnienia krążenia limfatycznego.
Do głównych zadań masażu limfatycznego należą:
- Przeciwdziałanie lub likwidacja obrzęków zapalnych, chłonnych lub
zastoinowych;
- Poprawa odżywiana tkanek;
- Przyspieszenie usunięcia z organizmu toksyn i produktów przemiany materii
Masaż limfatyczny zalecany jest również dla poprawy krążenia, jest bardzo wskazany przy wykonywaniu pracy wymagającej długotrwałego stania lub siedzenia. Po zabiegu odczuwa się odprężenie i lekkość. Masaż limfatyczny pomaga likwidować obrzęki oraz uczucie ciężkich, zmęczonych nóg. W sporcie zalecany jest po dużym wysiłku fizycznym. Stosowany jest również jako zabieg kosmetyczno-relaksacyjny.
Przeciwwskazania:
- wszystkie przeciwwskazania do masażu klasycznego;
- prawo-komorowa niewydolność serca w stanie ciężkim;
- niewydolność nerek.
Masaż klasyczny
Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy i intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób miedzy innymi z dziedziny ortopedii.
W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie mieśniowe. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.
Masaż reflektoryczny stóp
Refleksoterapia była stosowana już 5000 lat temu w Chinach, Azji środkowej i Egipcie.
Współcześnie terapię tą wiąże się z terapią meridianową a w wielu krajach została zaakceptowana jako metoda lecznicza gdzie refleksoterapeuci są pracownikami służby zdrowia.
Masaż reflektoryczny stóp to manualny zabieg mający na celu pobudzenie różnych obszarów na stopach, odpowiadających poszczególnym częściom ciała, szczególnie narządom wewnętrznym. Masaż ten odblokowuje swobodny przepływu energii w całym ciele, a także likwiduje ból i napięcia znajdujące się w jego poszczególnych obszarach. Poprzez zabieg refleksoterapii pomagamy uruchomić procesy samo-leczenia organizmu. Cała tajemnica powodzenia reflektorycznego masażu kryje się w receptorach umieszczonych.
w stopach. Poprzez ich masaż można poprawić transport składników odżywczych i usuwanie toksyn z organów i narządów im przypisanych, poprawiając ich sprawność i odporność na wiele chorób.
Dlatego warto pielęgnować stopy, by długo zachować zdrowie i ich estetyczny wygląd.
Zobacz również podstronę: Refleksoterapia
Masaż kontralateralny
Stosowany jest przy braku dostępu do części ciała, na którą chcemy działać leczniczo, np. przy unieruchomieniu kończyny opatrunkiem gipsowym. Masaż wykonuje się wówczas na kończynie zdrowej, co powoduje równoczesną aktywizację przepływu krwi w kończynie przeciwnej i wpływ leczniczy rzędu 15 % na tę kończynę. Wynika to ze skrzyżowania naczynio-ruchowych odruchów fizjologicznych.
Stosując masaż kontralateralny przy złamaniach kości można przyspieszyć zrost kostny średnio o 2 tygodnie. Ogranicza to konsekwencje długotrwałego unieruchomienia kończyny: powstawanie przykurczy, spadek siły i masy mięśni, kompensacyjne przeciążenia zdrowej kończyny.
Masaż odchudzający
Masaż odchudzający jest przeznaczony dla osób, które chcą poważnie zadbać o swoją sylwetkę. Polecany jest on zarówno osobom, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów, jak również tym, które borykają się z kompleksami dotyczącymi poszczególnych partii ciała np. biodra, uda, pośladki, czy brzuch.
Jest to bardzo intensywny masaż polegający na ugniataniu, uciskaniu i oklepywaniu ciała i może być dość bolesny, ponieważ zadaniem tego rodzaju terapii jest rozbicie komórek tłuszczu, które znajdują się głęboko w tkance podskórnej.
W ten sposób możesz wyszczuplić i kształtować swoją sylwetkę oraz zredukować cellulit.
Przy intensywnym odchudzaniu zapobiega powstawaniu rozstępów oraz wiotczeniu skóry, które są częstym efektem ubocznym szybkiego tracenia wagi. Polecany jest również dla młodych mam, które chcą szybciej i efektywniej wrócić do swej dawnej sylwetki sprzed ciąży.
Masaż ten powinien być powiązany z odpowiednio dobraną dietą, oraz regularnymi ćwiczeniami fizycznymi.
Pierwsze rezultaty tj. jędrniejsza skóra, czy lepsza przemiana materii zauważalne są już po kilku zabiegach. Masaż ten obejmuje zazwyczaj całe uda, oraz pas biodrowy z pośladkami.
Masaż izometryczny
Jest jedynym rodzajem masażu, dzięki któremu uzyskać można wzrost siły i masy mięśni. Stosowany jest na mięśniach osłabionych wskutek np. długotrwałego unieruchomienia opatrunkiem gipsowym.
Masaż izometryczny polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Zadaniem tego zabiegu jest przywrócenie masy i siły osłabionym mięśniom bez obciążenia organizmu ćwiczeniami.
Od wielu lat stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonego mięśnia pomaga rozluźnić go i zapobiega późniejszym uszkodzeniom.
Zalety masażu i wskazania
- poprawia krążenie krwi i limfy,
- miejscowo rozszerza naczynia włosowate,
- pobudza nieczynne naczynia włosowate,
- działa przeciwzakrzepowo,
- przyspiesza wchłanianie się obrzęków i wysięków,
- pobudza czynności gruczołów i przyspiesza przemianę materii,
- pomaga w wydalaniu produktów wadliwej przemiany materii,
- powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek.
- przygotowuje do wysiłku,
- przeciwdziała kontuzjom,
- zwiększa elastyczność mięśni,
- przyspiesza regenerację powysiłkową,
- podwyższa lub obniża napięcie mięśniowe.
Wskazania
Wskazania do wykonywania masażu:
- schorzenia układu więzadłowo-stawowego;
- schorzenia układu mięśniowego;
- stres – działanie odprężające psychicznie i fizycznie;
- schorzenia neurologiczne;
- niedobory układu mięśniowo-stawowo-więzadłowego.