Jest wiele informacji w internecie, które lepiej lub gorzej opisują występujące dysfunkcje i deformacje stóp, a szerzej kończyn dolnych.
Podstawowym problemem z jakim się spotykamy jest brak elementarnej znajomości jak zadbać o własne nogi, zachowanie ich prawidłowej budowy i funkcji. Przedstawiamy jak w łatwy sposób zapobiegać rozwijaniu się stanów patologicznych będących źródłem istotnego pogorszenia komfortu życiowego, a w wielu przypadkach, przewlekłych, silnych dolegliwości bólowych, całkowicie zmieniających nasze aktywne funkcjonowanie.

Masz tylko jedną parę stóp, trzeba o nie dbać. Jeżeli buty cię uwierają, zmieniasz je. Stóp nie będziesz mógł zmienić!”

Eric-Emmanuel Schmitt

STOPY TO PODSTAWA biomechanicznej konstrukcji człowieka. Głownie dzięki nim możemy poruszać się w pozycji wyprostowanej.
Współczesne warunki nie sprzyjają jednak zachowaniu sprawności lokomocyjnej przez cały okres życia. Aby to było możliwe, musimy wspomóc nasze nogi właściwym przeciwdziałaniem degradacji ich funkcji.

Podstawowym sposobem jest zastosowanie anatomicznych wkładek profilaktyczno-korygujących.
Jakże często zapominamy o tym, że stopy są naszym fundamentem biorącym czynny udział podczas większości aktywnych form działalności. Dlatego poczynając od wczesnej młodości powinniśmy regularnie poddawać się badaniom diagnostycznym, pozwalającym na wczesne wykrycie nieprawidłowości w budowie i ustawieniu stóp.
Indywidualnie ukształtowane wkładki ortopedyczne pomagają utrzymać nasze nogi we właściwej sprawności, a przy poważnych patologiach, często są jedynym rozwiązaniem chroniącym przed interwencją chirurgiczną.
Oczywiście nawet przy prawidłowej budowie stóp, używając anatomicznie dopasowanych wkładek ortopedycznych unikamy ewentualnych dolegliwości bólowych stawów kończyn dolnych, kręgosłupa oraz zmian w układzie kostno-stawowym stóp.

"Mądrość jest czymś co pozwala ci unikać sytuacji w których mógłbyś jej potrzebować."

Doug Larson

ABY MÓC CIESZYĆ SIĘ dużą aktywnością w najszerszym zakresie, już od wieku dziecięcego, powinniśmy chronić nasze stopy przed czynnikami prowadzącymi do zaburzeń w ich budowie lub ustawieniu.
Takie czynniki, oprócz uwarunkowań genetycznych i kulturowych, to głównie twarde i równe nawierzchnie po których się poruszamy.

Podstawą działań profilaktycznych są okresowe kontrole oraz stosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych podczas wszelkich aktywności ruchowych w których uczestniczą kończyny dolne. Należy jednak pamiętać, ze wkładki ortopedyczne nie zastępują leczenia. Dlatego przy znacznych deformacjach stóp, nasilających się dolegliwościach bólowych lub zmianach skórnych i naczyniowych należy zasięgnąć opinii lekarza. Również w przypadku dzieci do 6 roku życia zaleca się konsultować z lekarzem stan kończyn dolnych oraz konieczność zastosowania wkładek ortopedycznych.

"Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki."

Leonardo da Vinci

NASZA KOMPLEKSOWA WIEDZA z zakresu biomechaniki kończyny dolnej oraz umiejętność indywidualnego projektowania i wykonawstwa wkładek pozwala uzyskać najwyższą skuteczność zapobiegania i przeciwdziałania stanom patologicznym w obszarze kończyn dolnych.

Jednocześnie szeroka gama stosowanych przez nas materiałów i rozwiązań pozwala na indywidualne dostosowanie wkładek odpowiednio do potrzeb, upodobań, stylu życia oraz intensywności i rodzaju uprawianych sportów przez ich użytkownika.

"Jestem elastyczny, ale w sprawie stopy obowiązuje zero tolerancji."

Król Julian

NASZE WKŁADKI WSPIERAJĄ statyczne i dynamiczne ustawienie stóp w każdej fazie chodu lub biegu. Wykorzystujemy wiele modeli matryc dedykowanych dla stóp o różnych cechach budowy i potrzebach zaopatrzenia ortopedycznego.

Poczynając od wkładek profilaktycznych poprawiających komfort chodzenia, przez wkładki kompensacyjne, redukujące przeciążenia, po wkładki korygujące, które eliminują zaburzenia w prawidłowym ustawieniu kości i stawów kończyn dolnych.


Wykonujemy również wkładki do zastosowań specjalistycznych np. dla sportowców odpowiednio do uprawianej dyscypliny sportu (dla różnych dyscyplin), a także dla osób z tzw. stopami wrażliwymi np. cierpiących na cukrzycę czy reumatoidalne zapalenie stawów.

 

„Albo odnajdziemy drogę, albo ja zbudujemy.”

Hannibal Barkas

W naszym gabinecie wykonujemy wszelkie niezbędne badania określające aktualny stan stóp, umożliwiające zaprojektowanie i wykonanie indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych.

Do góry Przejdź do strony głównej